نکاتی در ارتباط با نقاشی ساختمان

قبل از هر چیز می بایست هدف از رنگ آمیزی را بدانید و از قبل تجسم کنید که قرار است کدام بخشها رنگ شده ؟ چه رنگی شده ؟ و از کدام نوع رنگ برای آن استفاده کنیم؟
مثلا رنگی که به سقف می زنیم با رنگ درب و دیوارهای متفاوت است.
رنگها می توانند پلاستیک و یا آکریلیک باشند و یا از رنگ روغنی برای دیوارهای استفاده کنید.
قبل از هر چیزی می توانید برای اینکه تصور درست تری از کاری که می خواهید انجام دهید داشته باشید، از رنگ تست استفاده کنید. این رنگها در قوطی های کوچک ارائه می شوند و شما می توانید برای اینکه متضرر نشوید از قبل از آن در بخش کوچکی استفاده کنید تا شدت رنگ و غلظت آن و دیگر ویژگیها دستتان بیاید.
نکته دیگری که در کار رنگ آمیزی منزلتان باید بدانید این است که برای متراژ دیوارهای شما چه مقدار رنگ مورد نیاز است؟
این باعث می شود که به مقدار لازم رنگ خرید کنید و کمترین میزان اتلاف رنگ را داشته باشید. یک نکته مهم دیگر این است که چه مقدار رنگ با تینر و یا آب ( براساس نوع رنگ) باید استفاده کنید.
همچنین شما ممکن است بعد از بتونه کاری نیازمند چندین دست رنگ به عنوان آستر باشید که به این ترتیب می توانید مقدار آن ها را هم در هنگام خرید در نظر بگیرید.
یک مرحله مهم دیگر مرحله زیر سازی است. زیر کار می بایست بسیار صاف و صیغلی باشد تا رنگ جلوه بهتری روی آن پیدا کند. برای ناصافی های کوچک ، بتونه کاری کافی است ولی برای ناصافی های بزرگ ممکن است شما نیازمند گچ کاری هم شوید و سپس در مرحله آخر بتونه کاری نمایید.
برای صیغلی شدن سطح دیوار قبل از رنگ آمیزی می توانید از سمباده نیز استفاده کنید. سنباده های دانه ریز دیوارها را صاف تر می کنند.
بعد از اینکه دیوارصاف و صیغلی شد نیاز مند روغن کاری می باشد. سطح آن را باید روغن زد (مثل روغن الیف) این کار سبب بهتر نشستن رنگ روی دیوار می گردد. در صورتی که از غلطک استفاده می کنید سعی کنید اگر پرز یا چیزی روی آن چسبیده قبل از استفاده از آن بگیرید.
بهتر است از غلطک دسته بلند استفاده کنید و هی مجبور نشوید از چهار پایه یا داربست بالا و پایین بروید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که رنگ را به مقداری درست کنید که تا آخرکار کافی باشد و مجبود نشوید مجددا رنگ درست کنید زیرا ممکن است رنگی که مجدد درست کرده اید از نظر تم رنگی کمی تفاوت داشته باشد. جهت یکنواختی سعی کنید که رنگ یکبار درست شود.
بسیاری نکات دیگر نیز در ارتباط با رنگ آمیز ساختمان وجود دارد که در مقالات بعدی به تفضیل در ارتباط با آنها صحبت خواهیم کرد.